Mūsu nacionālā projekta mērķis ir sapulcināt visus irākiešus

Viņš ir viens no Zoba cits vadoņiem Irākā un grib mobilizēt starptautisko kopienu, lai samierinātu sunnītus ar šiītiem. 2014.gadā viņš nodibināja „Peace Ambassadors for Iraq”, organizāciju, kas darbojas, lai rastu ilgtermiņa politisko risinājumu. Mēs viņu satikām Parīzē, pagājušā gada decembrī.

- Ar kādu mērķi jūs 2014.gadā dibinājāt Peace Ambassadors for Iraq?

            Ar mērķi pateikt patiesību. Mēs gribam sniegt patiesu mūsdienu Irākas attēlu, jo tagad tas nav labs. Valstī ir samilzušas problēmas, jo īpaši saistībā ar terorismu, kas skāris Eiropu. Karš sadalījis valsti divās nometnē, vienā pusē ir Šiīti, otrā sunnīti. 2015.gadā mēs noorganizējām konferenci Rīgā, Latvijā, pēc tam mēs devāmies uz Briseli, uz Parīzi. Pagājušajā gadā Romā mēs ar amerikāņu pētniecības institūtu noorganizējām sanāksmi par korupciju, kas saēdusi Mosulu.

- Vai amerikāņi ir atbildīgi par smago krīzi, kas pārņēmusi jūsu valsti?

            Jā, amerikāņi ir Irākas lielā problēma. Ienākot mūs valstī, viņi izdarīja lielu kļūdu. Terorisms, kas uzviļņo Eiropā un citviet pasaulē, lielā mēra izriet no šī 2003.gada kara. Tieši viņi izveidoja politisko sistēmu valstī, reliģisko sistēmu, kurā vienā pusē ir sunnīti, otrā šiīti. Viņi radīja sadalījumu, amerikāņu izpratnē tā ir demokrātija. Ja šo sistēmu nemaina, mums valstī nekad nebūs nekas sociāli labs. Amerikāņi vada valsti, risinājums ir viņu rokās, bet viņi par to tikai pasmejas. Obama atsauca visus savus karavīrus un atdeva valsti irāņiem, tieši viņi kontrolē politiku un armiju.

- Vai jūs domājat, ka starptautiskās koalīcijas praktizētā stratēģija ir pietiekami laba, lai uzvarētu Daech?

            Viņi domā, ka koalīcijas stratēģija ir laba, bet tā ir sakāve. Ja jūs spējat sniegt tikai vienu, tīri militāru atbildi, tad tas beigsies ar eksploziju un izraisīt citas teroristu organizācijas radīšanu. Tieši tāpēc paralēli jāveic politiska operācija, lai radītu patiesu demokrātiju un apvienotu ļaudis. Daech izauga no sunnītu un irākiešu bērnu ciešanām. Viņi vervē dalībniekus, sakot tiem, ka šiīti grib viņus nogalināt, grib atņemt viņu naudu.

- Vai tas jūs rosināja prezentēt jūsu nacionālo projektu par vienotu Irāku?

            Jā, jo irākieši to vēlas, viņi tam ir gatavi. Šis nacionālais projekts apvienos visus, sunnītus, šiītus, kristiešus, jezīdus, jo mums ir vajadzīgi visi. Mēs varam iznīcināt korupciju, liekot tās vietā stabilu ekonomiku, bet, ja nav politiskā ceļa, mēs nekad nevarēsi atbrīvoties no terorisma. Mums ir nepieciešama vienotība, lai vairs neskanētu tādi teikumi kā: „tu esi šiīts, es tev darbu nedošu” vai „tu nevari laist savu bērnu šajā skolā, jo viņš ir šiīts”.           


RAKSTIET ATBILDI VAI KOMENTĀRU