Simfozijs, Mosulas Dambja Krīzes novēršanai; Roma, Itālija

2016.gada 20. aprīlī Itālijā, Romā PAFI rīkoja Mosulas Dambja Krīzei veltītu simpoziju.

Konferences komisijas sastāvā bija eksperti ar starptautisku pieredzi, kur katrs piedāvāja savu teorētisko skatu uz steidzamo jautājumu risinājumiem, kas saistīti ar Mosulas Dambi. Skatījumi nāk no dažādām profesionālajām perspektīvām, sākot no inženierzinātņu arhitektūras beidzot ar akadēmiskajām aprindām.

Konference sākās ar ievadu par Mosulas Dambja izbūvi (agrāk Sadama Dambis),tā izbūvi un katastrofālo stāvokli, kurā Mosulas Dambis atrodas patreiz. Tā sabrukuma sekas būtu milzīgas, katastrofa prasītu vairāk kā miljons cilvēku dzīvības, tādējādi tas prasa momentālu situācijas risinājumu.

Galvenais runātājs bija Dr. Nadhir Al-Ansari, kurš ir Zviedrijas Tehniskās universitātes, vides un dabas resursu vadošais eksperts inženierijā, kā arī vadošais eksperts par dambjiem un rezervuāriem. Dr. Al-Ansari sāka savu prezentāciju norādot, ka Mosulas Dambim ir vairākas ģeotehniskās problēmas, kas veicina tā katastrofu. Dambis tika uzcelts uz Tigras upes 60 kilometrus uz ziemeļiem no pilsētas Mosulas, ar mērķi, lai apūdeņotu daļu Irākas, kā arī elektroenerģijas ieguvei un citām saimnieciskām vajadzībām attiecīgā reģionā. Sliktais ir tas, ka dambis tika uzcelts uz ģeoloģiskiem pamatiem, kas pastāvīgi apdraud dambja viengabalainību. Būtībā dambis bija nolemts iznīcībai jau no paša sākuma.

Mosulas Dambja faktu pārskats.

Mosul-Dam-InfographicMosulas Dambja celtniecība sākās 1981. gadā, ekspluatācijai nodots 1986.gadā. Pamatos tas tika celts uz māliem. Dambis aiztur 11.11 miljonus kubikmetru ūdens; Parasti pavasaros ūdens apjoms palielinās, jo kušanas ūdens no kalniem sakrājas ezerā, tādējādi palielinot spiedienu uz dambja pamatiem. Mosulas Dambja pamati sastāv no ģipša un kaļķakmens, kas ir salīdzinoši vāja kompozītmateriāli jo īpaši, ja liela to koncentrācija ūdenī.

Mosulas Dambja pamati ir pilni ar ūdeni, tie tiek nemitīgi skaloti, tā rezultātā notiek kaļkakmens un ģipša erozija. Ar laiku erozija tikai pieaug, palielinot dobumus, piepildot tos ar ūdeni. Šie dobumi ir veicinājuši infiltrāciju visā vietnē, kas ar laiku tikai palielināsies. Rezultātā parades plaisas.

Lai apturētu draudīgo situāciju dambja šuvju tālākai iziršanai un to attīstībai, tika veikti dažādi glābšanas darbu pasākumi, taču tas viss bija tikai īslaicīgs risinājums dambja katastrofas gadijumā. Šis projekts tika apturēts uz laiku, kad dambi, 2014.gadā vairākās nedeļās, kontrolēja Daesh, tādējādi veicinot erozijas ietekmi uz dambi. Rezultātā sākās sūce. Turklāt viena no diviem izejas vārtiem funkcionēja nepareizi jau kopš 2013.gada, tādējādi veicinot ūdens krāvi aiz dambja. Gadījumā, ja ūdens būs par daudz, tad notiks ūdens pārliešnas, kas savukārt, mazinās dambja veselumu un paātrinās tā sabrukumu.

Kad Mosulas Dambis sabruks, pilsēta būs zem ūdens jau tuvāko pāris stundu laikā. 24 metru augsts vilnis nāks pāri pilsētai un noslaucīs visu savā ceļā.

Divdesmit divas stundas vēlāk Tikritas pilsēta tiks nopludināta ar 15 metru augstu ūdens vilni, lielākā daļa no Bagdādes būs zem ūdens.

Šajā saistībā ASV vēstniecība ir veikusi pētījumus  un, datus apkopojot ir aprēķināts, ka dambja eksplozijas rezultātā bojā ies vismaz 500,000 cilvēku, bet var aiziet bojā vismaz 147.0000 cilvēku, kuri dzīvo šajā apkaimē. Šeit pat netiek minēts, ka Irākas lielākās pilsētas paliek bez ūdens apgādes un cieš visa infrastruktūra.

Irākas valdība līdz šim ir ieņēmusi ļoti pasīvu nostāju attiecībā uz gaidāmo Mosulas dambja krīzi. Tā ir devusi visai pieticīgu ieguldījumu no savas puses, lai mazinātu šo problēmu. Baduša dambis, kas atrodas 14 kilometrus lejpus no Mosulas dambja, bija līdzeklis, lai mazinātu iespējamo ietekmi uz Mosulas dambi, tā eksplozijas gadijumā, taču projekts tā arī netika pabeigts. Tā vietā valdība ir centusies izdabāt tiem, kuri visticamāk, ietekmē dambja katastrofu, pieprasot valdībai veikt dažādus preventīvus pasākumus.

Pastāv arī tāds termins kā peldošā konspirācija, ka tā ir ASV izdomāta kara propoganda, lai tādējādi būtu vieglāk Amerikāņiem okupēt minēto teritoriju Irākā.

Pēc Dr. Al-Ansari prezentācijas, sekoja Raimondo Lučiano kungs, kurš ir inženieris un pasniedzējs, tāpat ļoti zinošs speciālists tieši dambju celtniecībā un to uzturēšanā. Savā prezentācijā viņš pieskārās vairāk tieši dambja fiziskajai struktūrai un tās pamatiem. Savā prezentācijā Lučiano minēja to, kādus materiālus celtnieki izmantoja dambja celtniecībā pašos pirmsākumos. Izpētot un apskatot dažādus dambjus un zemes var noskaidrot, kāda ir strukturālo pasākumu izvēle. Spriežot pēc tā, kā dambis ir celts un kādas konstrukcijas tika izmantotas, dambja katastrofa ir apsolūti nenovēršama – savā runā apgalvoja Lučiano kungs.

Kad tika uzklausīti divi vadošie eksperti dambja konstrukcijas un izbūves jautājumos, žūrija ieteica apsekot iespējas par cilvēku evakuācijas jautājumu krīzes gadijumā, lai glābtu tos, kas cietīs no pirmā viļņa.

Katoļu universitātes profesors Vašingtonā, arī arhitekts pēc profesijas Deivids Devane kungs dalījās ar savu pieredzi, kāda tika izmantota pirms orkāniem “Katrīna” un “ Rita”, kas postija Ņūorleānu un Hjūstonu kādu neilgu laiku atpakaļ. Šī evakuācijas pieredze ir labs modulis, ko ir vērts izmantot savā praksē, ja rodas šāda nepieciešamība. Par to būtu jāizstrādā attiecīgs protokols Irākas valdībā.

Devane kunga prezentēšanai pievienojās Lucio Ubertini, kurš apstiprināta Devane kunga apgalvojumu, ka ir jābūt stingram rīcības plānam, gadījumā, ja notiek Mosulas dambja katastrofa. Tas būs ļoti sarežģīts inženierzinātnes projekts, kas prasīs ēku kartes un pārzināt apkārtnes infrastruktūru, kas nepieciešams tik daudzu dzīvību glābšanai. Izprotot vietējos procesus un zinot robežas, ir iespējams glābt daudz vairāk cilvēku dzīvības.

Mosul Dambja Krīzes simpozijs tika noslēgts ar Enrica Caporali kunga uzstāšanos. Vīņš savā prezentācijā pieskārās detalizēti dažādām problēmām, kas tieši veicina katastrofu. Caporali kungs atbalstīja ideju ka, Irākas valdībai ir nepieciešams pilnībā izprast situācijas nopietnību un amatpersonām ir nepieciešams sanākt kopā, lai kopīgi risinātu šo samilzušo problēmu.IMG_2838

Paneļa diskusijas patiešām bija drosmīgs pirmais solis, lai rastu risinājumu Mosulas Dambja kritiskai situācijai. Ir jāizstrādā atbilstoši protokoli un jāpieņem tie, lai pēc iespējas samazinātu cilvēku upurus katastrofas rezultātā.

PAFI mājas lapā drīzumā būs pieejams pilns ziņojums, ko eksperti sniedz par pašreizējo Mosulas Dambja situāciju, kā arī iespējamos risinājumus, lai mazinātu šo neizbēgamo katastrofu.


RAKSTIET ATBILDI VAI KOMENTĀRU